Obrovská nabídka nejrůznějšího contentu v FF XIV skrývá i content, který je závislý na daily a weekly resetu. Tento článek obsahuje kompletní výpis tohoto contentu. Kliknutím na nadpis každého contentu se vám pak otevře článek obsahující mnohem více podrobností o daném contentu (bude postupně přidáváno).

Čas v FF XIV

V prvé řadě je třeba si ujasnit, kdy jsou vůbec denní či týdenní resety a dle jakých časů se řídí. Ve hře si můžete nastavit celkem 3 různé časy (viz níže) a každý z nich má svůj význam. Nastavit je lze pod System > Character Configuration > UI Settings > HUD > a když popojedete trochu dolů, naleznete tam “Clock Time” a pod tím 3 možnosti – Eorzea Time (ET), Local Time (LT) a Server Time (ST).

  • ET = Eorzea Time – Čas přímo ve hře. Tímto časem se řídí změny počasí, změny dne a noci. Je velmi důležitý pro gatherery (botanista, miner, fisher), jelikož jsou určité rostliny, kameny nebo ryby, které lze získat pouze v daný čas.
  • LT = Local Time – Čas, který odráží váš reálný čas.
  • ST = Server Time – Čas společný pro všechna datacentra. Řídí se jím denní a týdenní resety.

Kdy jsou resety?

Denní reset je každý den ve 3:00 p.m. ST. V našem časovém pásmu se doba resetu mění podle letního/zimního času:

  • v zimním čase: 4:00 p.m. LT (16:00)
  • v letním čase: 5:00 p.m. LT (17:00)

Týdenní reset se koná každé úterý v 8:00 a.m. ST. U nás se opět mění v závislosti na letním/zimním čase:

  • v zimním čase: 9:00 a.m. LT (9:00)
  • v letním čase: 10:00 a.m. LT (10:00)

V letním období náš čas odpovídá ST+2, v zimním období ST+1.

Hlídání daily a weekly contentu

Přímo ve hře není úplně funkce, která by vám hlídala, jaký content máte či nemáte hotový. Něco málo vidíte v tabulce Timers, ale není tam vše. Existují však webové stránky, které vám s tím mohou pomoci. Například https://xivtodo.com/ je šikovná stránka, kde si můžete označovat váš splněný daily či weekly content a ukazuje vám to i zbývající čas do resetu.

Timers

V herním menu pod ikonkou Duty nebo příkazem /timers v chatu otevřete tabulku Timers (viz výše). Tato tabulka vám zobrazuje výpis vybraného daily a weekly contentu, včetně zbývajícího času do resetu contentu, případně počtu zbývajících pokusů do resetu. Kliknutí na každou možnost vám ve většině případů dále otevře ještě podrobnější výpis. Zobrazené možnosti se opět odvíjí od vámi odemčeného contentu, takže nemusíte nutně vidět vše, co je na obrázku výše. Záložka Estate se týká Housingu – vidíte zde stav loterie o pozemky, Free Company (=FC) projektů a stav FC ponorek a vzducholodí.

  • Next Mission Allowance – týká se Grand Company – Supply and Provisioning Missions – viz níže
  • Custom Deliveries – viz níže
  • Fashion Report – viz níže
  • Ehcatl Nine Deliveries Quests – po odemčení ARR beast tribu Ixali (viz níže) se vám odemkne i možnost jim denně odevzdávat vybrané itemy za EXPy
  • Adventurer Squadron – Squadron Missions – viz níže
  • Doman Enclave Reconstruction Effort – viz níže
  • The Masked Carnivale – pouze pro job Blue Mage (BLU), viz níže
  • Ventures – ukazuje stav misí vašich retainerů – viz níže
  • Next Map Allowance – sebrání Treasure Hunt mapy – viz níže
  • Next Beast Tribe Daily Quest Allowance – ukazuje vám denní limit Tribal Questů – viz níže
  • Next Leve Allowance – ukazuje maximální limit Levequestů a dobu do resetu – více o Leve ZDE (bude přidáno)

Daily content

Duty Roulette

Jde o rulety, které se vám postupně odemykají, jak si odemykáte content. V každé kategorii vám po registraci náhodně popne duty z těch, co máte odemčené. Jsou určené především k expení a jednou denně zde získáte velký EXP bonus a další odměny. Sestavení party se u každé rulety liší.

Beast Tribe | Tribal Quests

Každý datadisk má několik beast tribů (kmeny nejrůznějších bytostí), u kterých lze přes denní opakovací questy zvyšovat reputaci. Navyšování reputace vám u jejich obchodníka odemyká itemy jako jsou mounti, miniony, glamoury, Triple Triad karty, orchestriony, materiál na craft a další. Každý tribe má svoji modrou příběhovou quest linku. 

Mini Cactpot

V Gold Sauceru (ingame kasino) lze každý den tříkrát hrát minihru, ve které hledáte čísla 1, 2, 3 v jednom řádku, sloupečku či úhlopříčně. Pokud se vám to podaří, získáte 10 000 MGP. MGP je měna používaná v tomto kasinu ke koupi glamourů, mountů, minionů, emotů, účesů, atd.

The Hunt

Postupnem v MSQ a plněním určitých modrých questů  se vám odemknou „tabule“, kde můžete nabírat „plakáty“ se seznamem mobek, které máte zabít a dostáváte za to vždy nějaké gily, expy a speciální měnu na glamoury, miniony, emoty, craft materiál apod. Kromě odemčení “plakátů” se vám odemkne i nová měna, kterou budete moci získávat i za zabití A ranků, S ranků a SS ranků – to jsou speciální elitky, které se pravidelně zabíjí ve velkém množství lidí.

Grand Company – Supply and Provisioning Missions

Týká se crafterů (DoH) a gathererů (DoL). U vaší Grand Company (u Personnel Officera) nebo v Timers (pod názvem “Next Mission Allowance”) si můžete zjistit, kolik jakých itemů zrovna v daný den “potřebuje” vaše Grand Company, a když jim je donesete, dostanete velké množství expů pro daný job, pro který byla konkrétní objednávka vypsána. Dále můžete získat i Company Seals. Supply delivery jsou crafterské itemy, Provisioning delivery jsou pro gatherery. Odevzdání HQ itemů dává vyšší odměny. A itemy, u kterých na obrázku výše vidíte hvězdičku, mají ještě další bonus na expy a Company Sealy. Expert delivery slouží především k odevzdávání nepotřebného gearu a zbraní (jak z dungeonů, tak barevného gearu, co už váš job nenosí).

Pozor! Je zde odlišná doba resetu! Reset je v 9:00 p.m. ST, což v letním čase odpovídá 22:00 LT, v zimním čase 21:00 LT.

Treasure Hunt mapa

V FF XI se můžete stát i hledačem pokladů! Jak to ale už bývá, k nalezení pokladu potřebujete mapu. Mapy lze sice zakoupit na Market Board, ale i ty se získávají přes gatherery (DoL – Miner, Botanista, Fisher). Každých 18 hodin (stav lze sledovat v Timers – “Next Map Allowance”) můžete získat 1 mapu. Jak samotné mapy fungují a k čemu jsou vlastně dobré se dozvíte přímo v článku.

Retainer Ventures

Retaineři jsou vaši „pomocníci“, kteří vám slouží jako banka, můžete díky nim prodávat na Market Board a vysílat je na výpravy, ze kterých vám mohou nosit materiál na craft, speciální barvy nebo itemy, které můžete zpeněžit na Market Board nebo využít pro sebe. Je několik druhů výprav, na které je můžete vysílat – a jedny z nich jsou „Exploration“. Tyto výpravy trvají 18 hodin a retaineři z nich mají šanci donést speciálního miniona nebo craftíci materiál apod.


Weekly content

Wondrous Tails

Jednou týdně si můžete u NPC Khloe Aliapoh v Idyllshire (x5.7,y6.1) vyzvednout knížku, kde budete mít 10 dní na to splnit předem dané duty a za jejich splnění sbírat pečetě. Cílem je nasbírat 9 pečetí. Odměnou za včasně odevzdání splněné knížky jsou EXPy odpovídající půlce levelu a jedna volitelná odměna. Pokud se vám podaří získat 4 pečetě v lince (ať už šikmo, vodorovně nebo svisle), získáváte bonusovou odměnu. A pokud získáte více linek (max 3) máte na výběr ještě další bonusové odměny.

Challenge Log

Challenge Log je seznam úkolů rozdělených do několika kategorií, za jejichž splnění dostanete odměny ve formě EXP a ingame měny, mezi které patří kromě gilů i MGP (Gold Saucer), Company Seals (Grand Company), Wolf Marks (PvP) a Seafarer’s Cowrie (Island Sanctuary).

Custom Deliveries

Weekly content pro craftery a gatherery. U určitých NPC se vám postupně odemkne možnost jim každý týden donášet itemy, které zrovna v daný týden požadují – a za to získávat především speciální crafterskou/gathererskou měnu. Požadované itemy se mění s týdenním resetem. Celkem můžete doručit max 12 itemů týdně, jednomu NPC ale max 6 itemů týdně.

Squadron Missions

Pokud se zabýváte zvyšováním ranku u své Grand Company, jednou dorazíte do fáze, kdy další povýšení bude získatelné pouze přes váš Squadron. Squadron je „jednotka“ NPC. Můžete s nimi chodit vybrané ARR dungeony nebo je posílat samostatně na výpravy. Zpočátku je můžete vysílat denně, ale později se vám odemknou lepší výpravy a na ty lze vysílat pouze 1x týdně (Lvl 40 a Lvl 50 mise – viz výše). Každá výprava vám pak nosí speciální scrolly, např. na bonus EXP, na bonus MGP či na delší trvání jídla atd.

Jumbo Cactpot

Každý týden si v Gold Sauceru můžete vsadit na velkou loterii MGP. Můžete zakoupit celkem 3 losy a s každým si vsadit na 4 náhodná čísla. K zakoupení losů je třeba mít MGP. Každou sobotu v 8:00 pm ST je v Gold Sauceru losování výherních čísel. Odměnou jsou MGP podle toho, do kolika čísel jste se trefili, a i kdybyste se netrefili vůbec, i cena útěchy vám vrátí MGP, co jste dali za losy a ještě něco navíc. Za výhru 1. místa je přes 1 000 000 MGP a Achievement.

Fashion Report

Každý týden je u NPC Masked Rose v Gold Saucer (x7.2,y7.4) vypsaná soutěž ‘Fashion Report‘, kdy v úterý (po globálním týdenním resetu) vyjdou kritéria pro outfit. Do pátku pak máte čas najít vhodné itemy a od pátku se můžete nechat ohodnotit. Máte maximálně 5 pokusů, pro nejlepší odměnu potřebujete získat hodnocení o minimálním počtu 80 bodů. Na Twitter účtu Kaiyoko Star vychází každý pátek či sobotu kompletní infografika s návodem, jak nejjednodušeji získat ohodnocení 80 i 100 bodů. Za 80 bodů získáte 60 000 MGP (10 000 za účast + 50 000 za ohodnocení), za 100 bodů je stejné množství bodů, jen je navíc titul a Achievement.

Doman Enclave Restoration

Po dokončení Stormblood se můžete zapojit do rekonstrukce Doman Enclave formou týdenních darů. Každý týden můžete darovat nepotřebné itemy, které se započítají do rozpočtu. Každý item odevzdáváte za určitý kurz, který se s postupující rekonstrukcí zvyšuje. Postupně se vám Doman Enclave mění před očima a přibývají nové budovy a NPC, které prodávají exkluzivní itemy.

Blue Mage – Blue Carnivale

Blue Mage je tzv. Limited Job, jelikož funguje jinak než ostatní joby. Maximálním levelem je vždy o 10 lvlů pozadu od aktuálně nejvyššího levelu, skilly získává kopírováním od vybraných nepřátel. Získané skilly pak využívá ve svůj prospěch. Blue Carnivale je 31 solo bojů upravených pro Blue Mage, kde musí hráč vybrat na každý boj ta správná nasbíraná kouzla a pomocí nich zdolat někdy zákeřné nepřátele. Každý týden jsou navíc další podmínky pro některé Blue Carnivale souboje – ty jsou k vidění v ‚Timers‘.


Týdenní content pro lvl 80

One Man’s Relic

Weekly quest do Delubrum Reginae (odemyká se přes Bozjan Southern Front). Quest lze nabrat od NPC Annes – Gangos (x6.2,y5.5). Pak stačí jen projít danou instanci a quest odevzdat, abyste získali odměnu – 3x Bozjan Gold Coin, za které se kupuje Law’s Order Gear u NPC Resistance Supplier na Gangosu (x5.7,y5.1).

A Ruined Opportunity

Weekly quest do Castrum Lacus Litore (Bozjan Southern Front) a Dalriady (Zadnor). Quest se odemkne po prvním dokončení Dalriady v Zadnoru. K tomu potřebujete v Zadnoru získat rank 25 a splnit modré questy. Opakovací quest se pak nabírá u NPC Merlzirn – Gangos (x6.8,y5.6). Odměnou je 9x Bozjan Platinum Coin, za které se kupuje Blade’s Gear u NPC Resistance Supplier v Zadnoru (x35.9,y34.2).


Denní a týdenní content pro lvl 90

Dokončení základního MSQ pro Endwalker vám umožní získat vlastní ostrov!

Island Sanctuary

Island Sanctuary je váš ostrov, kde plněním stanovených cílů ostrov rozvíjíte a budujete. Postupem času máte k dispozici ohradu, kam si můžete nachytat vybraná stvoření, budete mít i zahrádku na pěstování. Jde o čistě oddechový content, ke kterému není třeba mít žádné craftery ani gatherery. Veškerý zdejší materiál se využívá pouze zde – a stejně tak se ukládá i do speciálního inventáře, který je dostupný jen zde. Kromě odpočinku pak později můžete denně nebo týdně zadávat výrobu a exportovat nejrůznější itemy a získávat měnu na mounty, glamoury, miniony, housing itemy, materie atd.


Weekly pro max level

Na max lvlu vám přibydou ještě další věci, co můžete dělat.

Faux Hollows (Unreal Trial)

Unreal Trial je content, kdy je Extreme Trial z předchozí expanze upraven pro max lvl. Trial si zachovává všechny mechaniky totožné s původním fightem. Oba datadisky, Shadowbringers i Endwalker, nabídly každý 4 Unreal Trialy, které se po několika měsících střídaly – vždy je dostupný pouze 1. Po úspěšném zabití je třeba odehrát minihru (viz výše), kde máte 9 pokusů na odhalování políček – a tím si zajišťujete odměnu – Faux Leaves nebo možnost hrát minihru i po druhém killu (nalezení mečů a získání ‚retelling‘). Pro více informací o minihře a na co dát pozor čtěte hlavní článek!

Aktuální Tomestone

Každý nový datadisk má své Tomestone. To je měna na výměnu a vylepšování aktuálního gearu, případně na kupování crafting materiálu. Tyto Tomestone mají týdenní kapacitu 450. Na jednu část gearu jich potřebujete třeba 850, takže pokud chcete nový gear co nejrychleji, je důležité si hlídat, že každý týden naplníte kapacitu. Velmi jednoduše se to dělá přes Expert ruletu – ta vám dá jeden z nejaktuálnějších dungeonů a za dokončení máte hned 90 Tomestone. To znamená, že stačí 5x týdně odejít Expert ruletu a máte vystaráno.

Alliance raid

Každá expenze má 3 Alliance raidy. Ty vycházejí postupně napříč expanzí. Ten nejaktuálnější má vždy týdenní lock – aneb jen 1x týdně si můžete vybrat gear item a dostanete coin. Coiny jsou potřeba na kupování itemů na vylepšení Tomestone gearu.

Normal a Savage raidy

Normal (Savage) raidů je sice 12, ale stejně jako u Alliance raidů mají ty nejaktuálnější týdenní lock. Takže jen 1x týdně si můžete vybrat jeden item (u Savage můžete lootu získat kolik chcete, pokud máte štěstí, ale odměnu za kill a bednu s lootem dostanete pouze 1x týdně). Později v expanzi se týdenní lock ruší a můžete lootovat neomezeně. Pokud chcete Tomestone zbraň, je třeba několik týdnů pravidelně zabíjet poslední raid v patře (raidy vychází po 4: 1-4, 5-8, 9-12). Po killu toho posledního (4, 8, 12) dostanete vždy do inventáře meč. Za 7 mečů (7 killů/týdnů), později v expanzi 4 meče (4 killy/týdny), si můžete vyměnit aktuální Tomestone zbraň.