Typy duty a contentu
FF XIV má mnoho druhů duty a contentu, a díky tomu se ve hře nemůžete snad nikdy nudit. Představím vám jednotlivé kategorie tak, jak jsou k nalezení v Duty Finderu, Raid Finderu, Party Finderu a přihodím i nějaký extra content, který ve hře také lze nalézt a který je často opomíjen. Mnoho contentu je závislého na denním/týdenním resetu. Jednotlivé duty se vám budou odemykat postupně, jak se prodíráte příběhem a odemykáte si content. Více o daném contentu zjistíte kliknutím na nadpis (bude postupně přidáváno).
Rada pro nové hráče – snažte se dělat modré questy průběžně. Je za nimi zamčeno mnoho contentu a ve finále by vás mohly neodemknuté duty omezovat nebo zdržovat v end-gamu hry.
Duty Roulette
Jde o rulety, které se vám postupně odemykají, jak si odemykáte content. V každé kategorii vám po registraci náhodně popne duty z těch, co máte odemčené. Jsou určené především k expení a jednou denně zde získáte velký EXP bonus a další odměny. Sestavení party se u každé rulety liší.
Dungeon
Jedním z těch nejzákladnějších duty jsou dungeony. Jsou to instance pro 4 lidi. Ve hře jich je velké množství a dávají nejrůznější odměny, od gearu, přes miniony, housing itemy, až po mounty. Velké množství jich je zamčených za modrými questy . Na lvlu 50 a 60 se objeví několik dungeonů, které budou označené jako Hard, ale nemějte obavu, nejsou o nic těžší než klasické dungeony. Zpravidla jde o dungeony, které jste už kdysi šli, jen to uvnitř bude pozměněné vzhledově a budou jiné mobky, jiní bossové – tyto dungeony jsou za modrými questy a mají svůj příběh. Klasické složení party je tank, healer a 2 dps.
Levequest | Guildleve
Krátké opakovatelné questy, za které získáváte expy, gily a nejrůznější itemy. Přestože jsou opakovatelné, mají nastavený limit – 100 Leve Allowance – a dle druhu Levequestu se odečítá dané množství z této hodnoty. Každých 12 hodin se vám přičtou 3 allowance. Levequesty lze dělat solo nebo v partě a je několik druhů – pro bojové classy, pro craftery, pro sběrače. Leve jsou napříč mnoha lokacemi, ale každé NPC, které je zadává, má nad sebou ikonku .
Guildhest
Guildhesty jsou instancované mini-dungeony nebo boss fighty, které trvají jen pár minut. Slouží jako dobrý začátek, když se učíte novou classu. Odměny jsou sice menší, ale jejich plnění se stále počítá do několika achievementů . K jejich odemčení je třeba prvně odemknout Levequesty . Jde o celkem 14 duty od lvlu 10 do lvlu 40 (každých 5 lvlů jsou 2 guildhesty). Parta sestává klasicky ze 4 hráčů – tank, healer, 2 dps. Na rozdíl od Levequestů jsou dostupné přes Duty Finder.
Trial
Instance, kde je boss proti 8 hráčům – klasické sestavení je 2 tanci (Main Tank a Off Tank), 2 healeři a 4 dps. Mají několik obtížností – Normal, Hard (jen vybrané lvl 50 a 60 trialy), Extreme (high-end content) a Unreal (týdenní content). Mnoho trialů je opět uděláno jako extra content a jsou zamčené za modrými questy. Normal a Hard trialy nedávají dropy. Extreme trialy dropují šperky, zbraně, mounty a také tokeny, které můžete utrácet za již zmíněné itemy. Unreal trial je speciální content pro max lvl, kde za 2 týdenní killy získáváte tokeny směnitelné za odměny, především mounty, miniony.
Raid
V FF XIV jsou celkem 2 typy raidů – Normal raidy a Alliance raidy. Oba typy jsou zamčené za modrými questy . Alliance raidy jsou pro 24 lidí (3 party po 8 lidech), kde každá parta má 1 tanka, 2 healery a 5 dps. Skládají se z několika bossů a mají jen základní obtížnost. Alliance raidy dropují gear, orchestriony, miniony, glamoury, Triple Triad karty a další. Nejaktuálnější alliance raid dropuje i poměrně dobrý gear. Normal raidy jsou vždy pro 8 lidí a fungují podobně jako trialy, tedy 8 lidí vs boss. Hlavní rozdíl je ten, že Normal raidy jsou právě ten content, kde lze získat nejlepší gear ve hře. Mají několik obtížností – Normal, Savage a Ultimate.
High-end Content
Speciální označení pro ‚nejtěžší‘ či ‚nejaktuálnější‘ content ve hře. V Duty Finderu má i samostatnou záložku, nebo jej také naleznete pod Duty > Raid Finder. Patří tam nejnovější Extreme trial(y), nejnovější Unreal trial, aktuální Savage raidy a všechny Ultimate raidy.
PvP
PvP nabízí hned několik různých módů. Dostupné jsou Crystalline Conflict (4v4), Frontline (24v24v24) a Rival Wings (24v24). Crystalline Conflict (CC) je 4v4 boj, kde je cílem, aby jeden tým dostal krystal až na konec protivníkova území. Je několik různých arén, které se mění každých 90 minut a každá aréna má ještě své speciální mechaniky. Frontline je PvP pro celkem 72 hráčů, kteří jsou náhodně rozděleni do tří Grand Company (je jedno, u které jste) a bojují proti sobě. Je součástí denní Duty Roulette. Podobně jako CC má několik různých map, každý den je dostupná jiná a na každé z nich máte za úkol jinou činnost – někde ničíte krystaly, někde zabíráte vlajky nebo základny. Rival Wings je 24v24 mód, kde jste náhodně rozděleni do 2 týmů. Princip tohoto PvP funguje podobně jako u MOBA her – vaším cílem je zničit protivníkovi věže a základnu – a k tomu můžete využívat i různé roboty apod.
Gold Saucer
Gold Saucer je ingame kasino, které nabízí spoustu zábavných miniher a eventů, za které získáváte speciální měnu na odměny. Mezi ty patří glamoury, mounti, Triple Triad karty, orchestriony a další. Minihry a eventy v Gold Sauceru zahrnují skákačky, loterie, Triple Triad hry, Mahjong, Lord of Verminion (strategická hra s miniony), závody na Chocobovi a další. Gold Saucer a stejně tak minihry a eventy uvnitř jsou zamčené za modrými questy .
FATE
Fialové ikonky na mapě jsou tzv. FATE (= Full Active Time Event). Jde o časově omezené dynamické mini eventy, kde máte různé úkoly – zabít bosse, mobky, chránit nebo doprobázet NPC, chránit itemy, apod. Za jejich plnění získáváte expy, gily, Company Sealy. V datadiscích Shadowbringers a Endwalker existují tzv. Shared FATE, které místo Company Sealů dávají Bicolor Gemy, za které opět měníte nejrůznější odměny. Pokud plánujete FATE vyloženě farmit, určitě se vyplácí najít si partu.
Treasure Hunt
V FF XIV se můžete vydat hledat poklad. K tomu samozřejmě ale potřebujete mapu – tu vám může získat váš gatherer nebo ji zakoupíte na Market Boardu. Po otevření musíte jen podle minimapy najít místo s pokladem, na místo dorazit, truhlu najít, porazit nepřátele a vyzvednout si odměnu. Mapy jsou dobrým zdrojem gilů a mnoha vzácných materiálů na craft, minionů, glamourů, orchestrionů a dalších itemů, které se dosud na Market Boardu prodávají v rámci několika statisíc či milionů. Je to velmi odpočinkový content, který se vyplácí nejvíce chodit v partě. A abych nezapomněla – i hledání map a schopnost je číst jsou zamčený za modrým questem.
The Hunt
Postupnem v MSQ a plněním určitých modrých questů se vám odemknou „tabule“, kde můžete nabírat „plakáty“ se seznamem mobek, které máte zabít a dostáváte za to vždy nějaké gily, expy a speciální měnu na glamoury, miniony, emoty, craft materiál apod. Kromě odemčení “plakátů” se vám odemkne i nová měna, kterou budete moci získávat i za zabití A ranků, S ranků a SS ranků – to jsou speciální elitky, které se pravidelně zabíjí ve velkém množství lidí. S a SS ranky mají navíc speciální podmínky pro spawn.
Gathering Forays
Dokonce i gathereři mají své speciální instance na sbírání materiálu (Diadem) či chytání ryb (Ocean Fishing). Ani do jedné není parta podmínkou, vše stejně sbíráte a chytáte sami za sebe. Diadem je zamčený za Firmamentem v Ishgardu. Jde o instanci, kde se farmí itemy na Ishgardian Restoration craft nebo na lvl 80 crafterské a gathererské relicy. Ocean Fishing je dostupný pro rybáře od lvlu 1 a jeho prostřednictvím lze rychle lvlit, ale také získat mnoho achievementů, včetně mounta. Loď vyplouvá každé 2 hodiny z města Limsa Lominsa. Jsou různé trasy, kde na každou jsou třeba trochu jiné návnady na ryby. Uvnitř se snažíte chytat co nejvíce ryb a plnit úkoly, které vám na konci zvyšují finální skóre.
Deep Dungeons
V FF XIV jsou momentálně 3 několika-patrové instance s vlastním levelovacím a statovým systémem. První je Palace of the Dead (= PotD, 200 pater, od lvl 17). Druhou je Heavens-on-High (= HoH, 100 pater, od lvl 61). A poslední je Eureka Orthos (= EO, 100 pater, od lvl 90). Do instance vždy vstupujete na celých 10 pater (1-10, 11-20, 21-30, atd.) přes NPC, nikoli přes Duty Finder. Uvnitř máte kromě svých skillů také omezené množství speciálních ‚skillů‘, které postupně sbíráte z truhliček a využíváte, když je třeba. Za každých dokončených 10 pater získáte expy a další možné odměny, které pak lze měnit za miniony, mounty atd. Je to dobrý způsob, jak expit či cvičit nové classy a joby. Zpočátku je lepší jít vždy v partě, kde můžete potrénovat mechaniky mobek (a případně se tak připravovat na budoucí sólo clear) – protože jakmile umřete (v solo runu nebo jako parta), začínáte odznovu.
Field Operations
Do této kategorie spadají speciální instancované zóny pro několik desítek hráčů. Tyto instance mají zvláštnosti jako vlastní levelovací/rankovací systém, extra skilly využitelné pouze uvnitř těchto instancí, FATE podobné těm klasickým, speciální dungeony (‚Open Dungeon‘) dostupné pouze přes tyto instance a další. V současnosti do této kategorie spadá celá Eureka, Bozjan Southern Front a Zadnor.
Variant & Criterion Dungeon
Nový content pro lvl 90 představený v patchi 6.2, který funguje podobně jako Deep Dungeony. Dovnitř můžete jít solo nebo v partě – počet hráčů uvnitř Variant Dungeonu ovlivní sílu nepřátel. Nejste nijak omezeni rolemi a lze je uvnitř měnit. Dungeonem vás doprovází NPC, které však nijak nezasahuje do boje. Na základě vašich voleb ovlivňujete příběh, který může mít celkem 12 různých konců (postupně můžete dokončit všechny – jsou za to odměny, včetně mountů). Před vstupem si můžete vybrat 2 extra skilly jako duty action, které vám v boji budou pomáhat. Vždy jde o to porazit několik monster a následně bosse.
Criterion Dungeony jsou obtížnější verze Variant Dungeonů, avšak máte rovnou danou cestu, kterou se musíte vydat. Na výběr máte za dvou možných úrovní obtížnosti: ‚Normal‘ a Savage. Dovnitř můžete pouze ve 4členné partě složené z tanka, healera a 2 dps. Healeři zde nemohou ressovat svým spellem, každý hráč má povolen určitý počet ressů za celou duty – v Savage obtížnosti nemáte k dispozici žádný ress. Pokud wipnete, v Normal obtížnosti zůstanou zabití nepřátelé mrtví. V Savage obtížnosti se oživí a začínáte odznovu a navíc budou nepřátelé silnější, pokud je nezabijete v určitém časovém limitu.
Relic Weapon
Každý datadisk má svoji relic zbraň, jejíž finální fáze je vždy součástí toho nejlepšího gearu (BiS = Best in Slot). Každá relic zbraň má svou quest linku s příběhem, kde po vás každý krok chce nasbírat jiný druh materiálu apod. Jde o velký grind, vyžadující vytrvalost a trpělivost. Ve výsledku získáte krásnou svítící zbraň, kterou můžete použít buď na glam (starší relicy) nebo ji využít jako součást gearu (nejaktuálnější).
Blue Mage – Blue Carnivale
Blue Mage je tzv. Limited Job, jelikož funguje jinak než ostatní joby a má mnoho omezení. Maximálním levelem je vždy o 10 lvlů pozadu od aktuálně nejvyššího levelu. Další odlišností je způsob, jakým získáváte skilly – kopírováním od vybraných nepřátel. Získané skilly pak využíváte ve svůj prospěch. Blue Carnivale je 31 solo bojů upravených pro Blue Mage, kde musí hráč vybrat na každý boj ta správná nasbíraná kouzla a pomocí nich zdolat někdy zákeřné nepřátele. BLU je velmi zábavný content, za který je mnoho achievementů.
Beast Tribe | Tribal Quests
Každý datadisk má několik beast tribů, u kterých lze přes denní opakovací questy zvyšovat reputaci. Navyšování reputace vám u jejich obchodníka odemyká itemy jako jsou mounti, miniony, glamoury, Triple Triad karty, orchestriony, materiál na craft a další. Každý tribe má svoji modrou příběhovou quest linku.
Wondrous Tails
Jednou týdně si můžete vyzvednout knížku, kde budete mít 10 dní na to splnit předem dané duty a za jejich splnění sbírat pečetě. Cílem je nasbírat 9 pečetí a za získání čtyř pečetí v lince (ať už šikmo, vodorovně nebo svisle) je bonusová odměna.
Doman Enclave Restoration
Po dokončení Stormblood se můžete zapojit do rekonstrukce Doman Enclave formou týdenních darů. Každý týden můžete darovat nepotřebné itemy, které se započítají do rozpočtu. Každý item odevzdáváte za určitý kurz, který se s postupující rekonstrukcí zvyšuje. Postupně se vám Doman Enclave mění před očima a přibývají nové budovy a NPC, které prodávají exkluzivní itemy.
Island Sanctuary
Nový Endwalker content, kde každý hráč získá přístup na svůj vlastní ostrov (ale musíte mít hotový Endwalker). Plníte zde mise a zvyšujete tak level svého ostrova, odemykáte nové funkce a oblasti. Materiály zde nasbírané se ukládají do inventáře dostupného pouze zde a stejně tak jsou použitelné jen zde. Island Sanctuary má také svou měnu, za kterou lze kupovat crafrerský a gathererský gear či měnit materie apod. Můžete si zde vytvořit zvířecí farmu na materiál a později i vypustit své miniony a či přidat nějakou venkovní housing itemy a zútulnit si svůj ostrov k obrazu svému.
Custom Deliveries
Weekly content pro craftery a gatherery. U určitých NPC se vám postupně odemkne možnost jim každý týden donášet itemy, které zrovna v daný týden požadují – a za to získávat především speciální crafterskou/gathererskou měnu. Požadované itemy se mění s týdenním resetem. Celkem můžete doručit max 12 itemů týdně všem NPC dohromady a maximálně 6 itemů jednomu NPC.
Grand Company Delivery Mission + Squadron Missions
Pokud chcete poexpit své craftery a gatherery, můžete své Grand Company donést požadované itemy. Pořadované itemy se každý den mění. Váš Squadron můžete stejně tak posílat denně na mise, na kterých Squadron získává expy a vám mohou nosit svitky na nejrůznější bonusy (EXP, MGP, gathering a crafting expy, a jiné).
Challenge Log
Challenge Log je seznam úkolů rozdělených do několika kategorií, za jejichž splnění dostanete odměny ve formě EXP a ingame měny, mezi které patří kromě gilů i MGP (Gold Saucer), Company Seals (Grand Company), Wolf Marks (PvP) a Seafarer’s Cowrie (Island Sanctuary).
Hunting Log
Jde o seznam daného počtu monster v určité lokaci, která máte najít a zabít. Za splnění dostáváte expy. Hodně to pomáhá, když vám náhodou chybí pár expů na nový level nebo když expíte novou classu a chcete ji rychle dostat na lvl 15 (v kombinaci s plněním FATE/levemete), abyste s ní mohli první dungeon. Jakmile odemknete Grand Company, pribyde vám i extra Hunting Log, který musíte splnit na získání vyšší hodnosti.
Sightseeing Log
Na různých místech po mapě možná narazíte na modré kuličky – to jsou visty. Jsou to místa, která jsou něčím zajímavá, je z nich hezký výhled apod. Přestože primárně slouží třeba ke screenshotům nebo získání dalších informací k lore hry, získávat je může být i zábava, protože ke mnohým se lze dostat jen přes různé skákačky nebo vyčkat na další podmínky (počasí, čas). Za zaznamenání visty do vašeho logu získáváte nějaké EXPy a je za to i mnoho Achievementů.